Как да се справим със сезонните вируси?
На този въпрос ще ни отговори д-р Петър Загорчев, който е с над 50 години стаж като практикуващ лекар със специалност спешна медицина, токсикология и анестезиология. Освен това той е и с дългогодишен опит като лекар – хомеопат – над 25 години.
През есента и зимата всички родители имат проблеми с профилактиката и лечението на сезонните вирусни инфекции. Как да се справим с тази “атака”?
Лекарите сме поставени пред жестоко изпитание! След ковидната епидемия ние практически почти нямаме сезонност. Ето, още не е свършил Грип А и вече се задава още един щам, вероятно след месец. Ковидът продължава с пълна сила да се шири в Спешните отделения. Тъкмо позабравихме коклюша в края на май, той ще започне и сега през есента. За да не скучаем варицелата върви с пълна сила и не стихва. От време на време се вмъква някоя скарлатина, за да не я забравяме и нея. Бройката на вирусите е толкова голяма, че ние трудно бихме могли да се справим само с класическите средства, които имаме в конвенционалната медицина. Затова от 25 години използвам и хомеопатия.
Твърдо трябва да заявя, че нито един лекар – хомеопат не е срещу антибиотичната терапия, но при условие, че тя е строго индицирана, определена и мотивирана за всеки пациент.
Хомеопатията е знание, което НЕ се противопоставя на медицината, а надгражда конвенционалната медицина с допълнителни методи, които от лекар те правят лечител в истинския смисъл на думата!
Каква е клиничната картина на сезонните вируси, с които ще се сблъскаме през следващите месеци?
Клиничната картина на сезонните вируси е позната на абсолютно всички родители: повишена температура, гърлобол, болки в мускулите и ставите, дихателни симптоми с воднист секрет, който за ужас на майките се сгъстява, става на тапи, пожълтява, позеленява и няма оправяне.
И капем, капем, капем капки антибиотични за очи в носа, даваме антибиотици често пъти без изследване на гърлен секрет и без носен секрет. А детето не се оправя и не се оправя.
Понякога вирусите протичат с диария, повръщане, така нареченият чревен вирус. Може да има уголемени лимфни възли, които са изключително опасни. Видите ли една ангина с големи лимфни възли, дадете ли неподходящ антибиотик на петия или седмия ден, старите лекари знаят, детето ще се обрине, защото това е било инфекциозна мононуклеоза. В такава ситуация няма как да дадем антибиотик, въпреки страшната картина с гной, която наблюдаваме в устата. Няма антибиотик за вируси!
Други проявления на сезонните вируси са възпаления на ушите, бронхити и пневмонии.
Какво е лечението на сезонните инфекции?
Лечението е симптоматично – антипиретици, капки за нос и др. Но не забравяйте, че всеки деконгестант (капки за отпушване на носа) отпушва носа и свива кръвоносните съдове. Ако ги използвате повече от 7 дена, кръвоносните съдове се свиват, носната лигавица атрофира и след няколко месеца лечението на нослето на детето е НЕВЪЗМОЖНО.
Антипиретици, да! Но температурата е начин, по който организмът се бори, за да си изгради имунитет срещу врага. Това е защитна реакция! Ако температурата не минава 38 градуса, не я сваляйте с антипиретици, защото ще лишите организма от естествения начин. Трябва да го потресе малко! И нека не забравяме, че ако на температура след ваксина дадете антипиретик, с 45% спада нивото на образуваните антитела от ваксините. Че някои дават даже и профилактично…
Антибиотик в никакъв случай. Нямаме антибиотик за вирус!
Вярно ли е, че лечението с антибиотици разрушава имунната система?
Немотивираното антибиотично лечение заключва училището, където се обучават имунните клетки. И с миене на ръце, и без миене на ръце, детето бърка навсякъде, ръчичките са му винаги мръсни. То няма да се зарази обаче, защото всички лигавици се защитават с Имуноглоболин А. А клетките, които отделят Имуноглоболин А, наивни и необучени, се обучават в червата. Тоест имате ли едни болни чревца, имате ли черва, ударени от антибиотик, никога няма да имате здрава имунна защита!
Какви са предимствата на избора на хомеопатично лечение?
Първо намалява ненужната употреба на антибиотици. Принципът на хомеопатията е да повиши реактивната способност на организма към самоизлекуване. Второ няма токсични ефекти върху организма. И трето стимулира имунната система на пациента при децата.
Най-даваният медикамент на децата като превенция и лечение на сезонните вирусни инфекции е Осцилококцинум. Кога трябва децата да започнат приема му и докога?
Дали ще изпиша или не Осцилококцинум, повечето майки ми казват: Докторе, аз го давам и когато е здраво. А останалата част питат: Д-р Загорчев, кога започваме Осцилококцинума? Отговорът ми винаги е:
В момента, в който тръгне на градина, всяка неделя Осцилококцинум!Ако боледуват повече деца в градината, сряда и неделя Осцилококцинум!
Защо даваме Осцилококцинум профилактично?
За да е готова печатницата за антитела и в момента, в който влезе вирусът в организма, тя да започне да прави антитела. А не да са й необходими два или три дни, в които стресирана да не знае как да реагира. Това е причината, поради която Осцилококцинум действа толкова бързо! Но при условие, че се взима всяка седмица профилактично.
Какви други медикаменти използвате в борбата с упоритите вируси?
Другият най-често задаван въпрос в кабинета ми е: Д-р Загорчев, кога започваме да даваме за грип Инфлуенцинум? Отговорът е заедно с Осцилококцинума, сега.
Медикаментът Инфлуенцинум се произвежда от ваксината против ГРИП на Института “Пастьор”. Взима се по една доза седмично (10 гранули). Тоест той е произведен с щамовете, които ще ни връхлетят и един път в седмицата вие давате информация на имунната си система за щамовете, които ще дойдат в България.
Хубавото на този медикамент на Боарон е, че щом произведе Институтът “Пастьор” новата ваксина, два месеца по-късно се произвежда и нов медикамент Инфлуенцинум.
Други много хубави медикаменти са Ехинацея и Силицея. В момента, в който децата тръгнат на училище, 5 гранулки Ехинацея всеки ден от понеделник до петък. Силицея също – всеки ден или през ден. Абсолютно е доказано, че Силицеята помага на имунната система да познава по-лесно вирусите и да не реагира остро при сблъсъка си с тях.
Това е профилактично. Щом тръгне да се разболява детето, колкото по-навреме дадем хомеопатичен медикамент, толкова по-добре. Само леко сополче да се появи и даваме! Веднъж отпуснем ли имунната система да се “уплаши” и да “побеснее”, реакцията (болестта) вече по-трудно се овладява.
Как да различим вирусна от бактериална инфекция? Или кога да посегнем към антибиотика?
Взимате кръв от пръстчето, пускате изследване за един C-реактивен протеин (CRP) и при възможност Серумен амилоид А. Ако двата са високи, инфекцията е бактериална! Ако е висок само серумния амилоид А – инфекцията е вирусна. Антибиотик се дава само при бактериална инфекция!
На база Вашия 25 годишен опит, работи ли хомеопатията, д-р Загорчев?
При мен вече има пациенти втора и трета генерация, което е достатъчно доказателство, че хомеопатията работи! Лекувал съм бабите, после майките, сега децата и внуците им.